University of Houston-Victoria

Catalog

Close

University of Houston System Board of Regents

Board of Regents

Tilman J. Fertitta, Chairman

Term Expires: 8/31/2021

Welcome W. Wilson, Jr., Vice-Chair

Term Expires: 8/31/2017

Spencer D. Armour, III, Secretary

Term Expires: 8/31/2017

Durga D. Agrawal

Term Expires: 8/31/2019

Beth Madison

Term Expires: 8/31/2021

Gerald McElvy

Term Expires: 8/31/2021

Paula M. Mendoza

Term Expires: 8/31/2019

Peter K. Taaffe

Term Expires: 8/31/2019

Roger F. Welder

Term Expires: 8/31/2017

Neelesh "Neel" Mutyala, Student Regent

Term Expires: 5/31/2018

Administration

Renu Khator

Chancellor, UHS; President, University of Houston

Juan Sánchez Muñoz

President, UH-Clear Lake

Ira K. Blake

President, UH-Downtown

R. Vic Morgan

President, UH-Victoria

Paula M. Short

Senior Vice Chancellor for Academic Affairs

Jim McShan

Senior Vice Chancellor for Administration & Finance

Amr Elnashai

Vice Chancellor for Research & Technology Transfer

Dona H. Cornell

Vice Chancellor for Legal Affairs & General Counsel

Eloise Dunn Brice

Vice Chancellor for University Advancement

Richard Walker

Vice Chancellor for Student Affairs & Enrollment Services

Jason Smith

Vice Chancellor of Governmental Relations

Lisa Holdeman

Interim Vice Chancellor for University Marketing, Communication & Media Relations